Złoto to szlachetny kruszec o symbolu Au (łac. aurum). Jest ciężkim, miękkim, błyszczącym, najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych dotąd metali. Czyste złoto posiada jasnożółtą barwę i wyraźny połysk, nie utlenia się w powietrzu czy wodzie. Złoto od tysiącleci było drogocennym i niezwykle poszukiwanym szlachetnym metalem wykorzystywanym w wybijaniu monet, jubilerstwie, sztuce oraz zdobieniach. Już w starożytnym Egipcie faraonowie nosili pierwsze ozdoby ze złota. Używano go do zdobień budynków takich jak piramidy, ale również do wytwarzania naczyń i dekoracji. Wieki temu w Chinach i Grecji złoto zostało uznane za środek płatniczy. Dodatkowo, kruszec ten był i jest jedną z najpewniejszych inwestycji.

Złota biżuteria do dziś jest najpopularniejsza, najbardziej ceniona, a co za tym idzie, najchętniej wybierana. Ze względu na swoją plastyczność, stopy złota umożliwiają wytwarzanie ozdób o najprecyzyjniejszych wzorach oraz najfantazyjniejszych fasonach. Czyste złoto posiada złocistożółty kolor o intensywnym połysku. Jego połączenie z innymi metalami sprawia, że w sprzedaży możemy spotkać także biżuterię z różowego czy białego złota. Domieszka miedzi zmienia barwę złota na różową, natomiast dodatek palladu lub niklu na białą. W przypadku białego złota, dodatkowo biżuteria pokrywana jest warstwą rodu, który utwardza powierzchnię wyrobu, podnosi jego trwałość oraz walory estetyczne.

Co oznaczają próby złota?

Liczby 333, 585 czy 750 to oznaczenia, które zdają się niewiele wyjaśniać. Osoby nieznające jubilerskiej terminologii mogą mieć pewien problem z rozszyfrowaniem powyższych wartości. Pozornie trudne do zrozumienia określenia symbolizują zawartość złota w danym produkcie. Dla przykładu:

Stop o próbie 333 zawiera 33,3% czystego złota,

Stop o próbie 585 zawiera 58,5% czystego złota,

Stop o próbie 750 zawiera 75% czystego złota.

Podsumowując, na każde 1000 gram stopu przypada np. 585 gram czystego złota, a co za tym idzie, im wyższa próba tym większa zawartość metalu szlachetnego w produkcie końcowym.

Najczystsza próba 999 nie jest wykorzystywana przy produkcji biżuterii z powodu dużej miękkości oraz plastyczności metalu. Jej użytkowanie groziłoby uszkodzeniem wyrobu, który nawet przy delikatnym nacisku może ulegać zarysowaniom a nawet odkształceniom. Aby zapobiec deformacjom biżuterii w jubilerstwie stosuje się różne stopy metali szlachetnych, które niwelują naturalną miękkość czystego złota oraz nadają wytrzymałość i odporność na zadrapania.

Złoto - Ile ma karatów?

W jubilerstwie do określenia jakości złota często wykorzystuje się również system, którego jednostką jest karat (K). Najczystsze złoto w tej skali określane jest wartością 24-karat, natomiast to z najniższą zawartością 8-karat. Takim sposobem produkt o próbie 14 karat posiada 14/24 czystego złota, czyli 58,5%, które odpowiada dla próby 585. Dla przykładu inne próby:

999: 99%, 24 karat

750: 75%, 18 karat

585: 58,5%, 14 karat

333: 33,3%, 8 karat

Którą próbę wybrać?

Ceny złotych produktów potrafią znacząco się różnić, mimo iż waga całościowa jest zbliżona. Wynika to głównie ze stopu, z którego wykonano biżuterię. Im mniejsza ilość czystego złota w stopie, tym cena jest niższa i odwrotnie, większa zawartość czystego złota przekłada się bezpośrednio na wzrost ceny. Złoto to jeden z najcenniejszych szlachetnych kruszców, w związku z tym produkty z niego wykonane nie będą należały do najtańszych. Najatrakcyjniejszy cenowo okaże się więc stop o próbie 333. Kwestie finansowe są bardzo istotne, jednak warto zwrócić również uwagę na jakość biżuterii.

Wyroby o próbie 333 często są kojarzone przez klientów jako te o słabszej jakości ze względu na niższą zawartość czystego złota, jednak kuszą swoimi przystępnymi cenami. Z kolei złoto o próbie 750 cechuje większa miękkość oraz plastyczność, a zatem również wyższa podatność na zadrapania i zarysowania przy częstym użytkowaniu. Zakup szlachetniejszej biżuterii wiąże się ze zdecydowanie większym wydatkiem. Dlatego też nierzadko najrozsądniejszym wyborem okazuje się wybór produktów o próbie 585. Są przystępniejsze cenowo a jednocześnie wytrzymalsze na uszkodzenia, co pozwala cieszyć się biżuterią przez długie lata. Ostateczna decyzja klientów zależy więc od ich indywidualnych upodobań oscylujących między jakością, szlachetnością a ceną.

 

Gdzie sprawdzić próbę biżuterii?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdy złoty wyrób zanim znajdzie się na witrynach salonów jubilerskich, musi zostać poddany procesowi ocechowania w Urzędzie Probierczym. Wiąże się to z nadaniem produktowi niepowtarzalnego oznaczenia określającego metal szlachetny, z którego został stworzony. Na podstawie oficjalnych cech stosunkowo łatwo można zweryfikować autentyczność wyrobu.

Pracownia Złotnicza Radosław Świeńciński jest doświadczonym producentem złotej biżuterii z najwyższej jakości złota oraz kamieni szlachetnych. Nasze profesjonalne podejście i rzetelność przekładają się na wyjątkowe wyroby, a co za tym idzie, zadowolenie naszych klientów.

Produkt dodany do ulubionych
Produkt dodany do porównania